Odlewy gipsowe

Oferujemy kilkaset motywów form do odlewów gipsowych.

Gips polecany przez nas do wykonania odlewów - to gips modelowy, stomatologiczny, ceramiczny lub chirurgiczny.

Formy nasze są trwałe i nie wydzielają szkodliwych substancji w kontakcie z żywnością. Można je więc wykorzystać także np. do odlewów z czekolady.

Gips wsypujemy do wody (woda:gips w stosunku 1:3), dokładnie mieszając. Masa gipsowa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany, ciekłego miodu. Większy udział wody wydłuża czas tężenia i powoduje powstawanie pęcherzyków powietrza. Chcąc uzyskać zabarwioną masę gipsową, można dodać do wody barwnik (farba lub pigment rozpuszczalny w wodzie.

Dokładnie wymieszaną masę gipsową wlać do formy (wypełniając tylko jej część), wstrząsnąć kilkakrotnie formą, aby masę uwolnić od pęcherzyków powietrza. Następnie wypełnić formę "po brzegi", delikatnie wstrząsnąć i pozostawić do tężenia.

Gdy masa zaczyna tężeć, można wcisnąć wieszaczek. Chłodne, już twarde odlewy wyjmujemy (wysypujemy) z formy, nie wyciskamy - aby nie zniszczyć formy.

Brzegi wygładzamy nożem lub papierem ściernym.

Gotowe odlewy można malować wszystkimi rodzajami farb. Najlepszy efekt dają jednak farby akwarelowe. Przed malowaniem akwarelą cały odlew nawilżamy wodą, po czym zaczynamy malować akwarelą z dużą ilością wody, przechodząc stopniowo do coraz gęściejszej farby. Nakładamy w ten sposób kilka warstw farby.

Na wysuszoną powierzchnię nakładamy lakier zabezpieczający odlew przed wilgocią i kurzem.

Formy myjemy letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.


Odlewy gipsowe z form lateksowych

Jedną lub dwie krople płynnego mydła wpuścić na wewnętrzną stronę formy (jako środek oddzielający). Pomoże to uniknąć ewentualnych pęcherzyków powietrza w masie gipsowej.

Postawić formę na twardym kartonie, zaznaczyć obwód podstawy formy i wyciąć koło o około 2,5 milimetra mniejsze od zaznaczonego obwodu, aby otrzymać idealny uchwyt na formę.

Wypełnić formę ciepłą wodą, co ułatwi schnięcie odlewu.

Wlać wodę do naczynia, dodać gips. Na jedną część wody wziąć trzy części gipsu. Dobrze wymieszać.

Formę wstawić w oprawkę z kartonu i zawiesić na szklance lub dzbanku. Naczynie to powinno być wypełnione po brzegi ciepłą wodą.

Wypełnić formę do połowy masą gipsową, lekko nacisnąć ze wszystkich stron, aby wyszły na wierzch ewentualne pęcherzyki powietrza i wypełnić resztę formy masą gipsową. Odlew stygnie około 0,5 godziny, czas tężenia zależy od temperatury wody i temperatury pomieszczenia (a także od rodzaju gipsu i gęstości masy).

Na koniec rozprowadzić jedną kroplę mydła w płynie po zewnętrznej stronie formy i ostrożnie zdjąć formę z odlewu.

Po użyciu wypłukać formę lateksową czystą wodą (aby zmyć resztki mydła) i dobrze wysuszyć. Zaleca się posypać formę odrobiną pudru. Formę należy chronić przed słońcem.

Odlew gipsowy można malować różnymi farbami (zaleca się farby wodne, m.in. akwarele) i lakierować.