Patchwork w styropianie

Styropian jako podkład, w połączeniu ze specjalną techniką patchworku jest od wielu lat w Holandii ulubioną i popularną techniką hobbystyczną. Łączenie łatek w większe kawałki było doskonałą szansą dla wielu biednych ludzi, wykonania z odpadów i resztek tkanin potrzebnych, nowych rzeczy. Z upływem czasu farmerki z USA stworzyły z tego swoiste dzieło sztuki - patchwork.

Wyszukane kawałki tkaniny są przycinane (krojone) i zszywane według wcześniej przygotowanego projektu. W ten sposób wykonane narzuty stały się dziełami sztuki i elementami kolekcjonerstwa. Motywy rozwijały się dalej, tworzono w ten sposób obrazy, dywany na ściany. Jako materiału używano wszystkiego - od klasycznej bawełny do najdelikatniejszego jedwabiu.

W naszej technice patchworku tworzymy także z łatek. Nie zszywamy ich jednak, w przeciwieństwie do klasycznego patchworku, a wykorzystujemy specyficzną właściwość styropianu, tj. jego elastyczność. Styropian nacinamy w dowolne wzory, a brzegi nałożonej tkaniny wciskamy w nacięte rowki.

Ta technika oferuje zadziwiające możliwości, które należy wykorzystać, aby właściwie wykonać zaplanowaną pracę.

Potrzebne materiały i narzędzia: płytki styropianu, miękki ołówek, ostry nożyk (skalpel), małe, ostre, szpiczaste nożyczki, szpilki, pilniczek do paznokci, kawałki tkaniny (najlepiej bawełna). Styropian powinien być mocno sprasowany - szczelny, gęsty; nie zastąpi go styropian budowlany, przy zastosowaniu którego już nacięcia są kłopotliwe, a materiał nie będzie odpowiednio przylegał.

Kolejne etapy wykonania

Wybór wzoru i rozrysowanie go na styropianowej płytce lub styropianowej figurce. Wzór rysujemy miękkim ołówkiem (można użyć specjalnej żółtej kalki lub pisaka znikającego). Kontury zaznaczone długopisem lub flamastrem przebijają przez jasne tkaniny, co psuje efekt gotowego wyrobu, nie sprawdza się także kopiowanie wzoru za pomocą kalki maszynowej lub ołówkowej.

Zaznaczone kontury wzoru naciąć skalpelem na głębokość ok. 1 cm. Proszę zwrócić uwagę, aby przy cięciu nie wykruszyć granulek styropianu.

W nacięte rowki wciskamy tkaninę np. pilnikiem do paznokci na głębokość 5-6 mm. Koloryt i wzór na tkaninie wpływa na styl gotowej pracy. Należy zastanowić się nad użyciem materiału jednobarwnego, aby gotowy wyrób nie był zbyt "płaski", nudny i monotonny.

Ostrymi szpiczastymi nożyczkami ściąć tkaninę na ok. 2 mm nad wciśniętymi konturami.

Następnie wcisnąć wystające brzegi tkaniny w nacięte rowki, aby nie były widoczne. Zwrócić uwagę, aby nie tworzyły się fałdki na materiale. Jeżeli zdarzą się, należy część tkaniny wyciągnąć i ponownie, dokładnie wcisnąć.

Tkaninę na brzegach styropianu dokładnie naciągnąć i przykleić jej resztki na drugiej stronie styropianu.

Tak wykonaną gotową pracę możemy włożyć np. w drewnianą ramę.